Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας τοποθετήθηκε αναπληρώτρια Ψυχολόγος κλάδου ΠΕ23, και κάθε Παρασκευή θα παρευρίσκεται στο χώρο του, προκειμένου να παρέχει ψυχοκοινωνική υποστήριξη και συμβουλευτική καθοδήγηση στους μαθητές. Παράλληλα, θα είναι διαθέσιμη για την ενημέρωση και τη συμβουλευτική υποστήριξη των γονέων σε ζητήματα που αφορούν τις σχέσεις γονέων-παιδιών, αλλά και την αντιμετώπιση προβλημάτων στο σπίτι.

Οι μαθητές/μαθήτριες που θα δέχονται τη συμβουλευτική υποστήριξη, πρέπει να διαθέτουν τη σύμφωνη γνώμη των γονέων η κηδεμόνων ή των ασκούντων τη γονική μέριμνα ή των εχόντων την επιμέλεια.

Από τη συγκεκριμένη διαδικασία εξαιρούνται οι μαθητές εκείνοι, οι οποίοι δέχονται συμβουλευτική υποστήριξη εκτός σχολείου. Στην περίπτωση αυτή, η ψυχολόγος του σχολείου θα επικοινωνεί σε συνεργασία με τον Διευθυντή με το πρόσωπο ή την υπηρεσία, που παρέχει αυτή την υποστήριξη με σκοπό τη βέλτιστη αντιμετώπιση των αναγκών του μαθητή.

Τέλος, όσοι γονείς επιθυμείτε να συναντήσετε την ψυχολόγο, παρακαλείσθε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με τη Διεύθυνση του σχολείου, ώστε να καθοριστεί η ώρα της συνάντησης.

Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνία με το σχολείο μπορείτε να  χρησιμοποιείτε το τηλέφωνο 2160049680

Θειόπουλος Κωνσταντίνος