Εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη Δημοτικού για το Σχ. Έτος 2019- 2020

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι,  για το σχολικό έτος 2019-20 στην Α΄ τάξη Δημοτικού εγγράφονται τα παιδιά που έχουν γεννηθεί  από 1-1-2013 έως 31-12-2013.

Για τις εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη θα απευθύνεστε στο Γραφείο της Διευθύντριας τις εργάσιμες ημέρες από 6 έως και 20 Μαΐου και από 8:30΄ π.μ. έως 9:30΄ π.μ. .

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

1)Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (Λογαριασμός ΔΕKO στο όνομα γονέα του παιδιού, μισθωτήριο συμβόλαιο σφραγισμένο από την Εφορία ή έντυπο Ε1 εφορίας).
2) Βιβλιάριο Υγείας Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
3) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), το οποίο παραλαμβάνετε από τη  Δ/νση του σχολείου ή το αναζητάτε στην ιστοσελίδα του σχολείου.
4) Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου (Την παραλαμβάνετε από το Νηπιαγωγείο).
5) Υπεύθυνη Δήλωση, την οποία παραλαμβάνετε από τη  Δ/νση του Σχολείου, για την αναζήτηση του Πιστοποιητικού Γέννησης μέσω του πληροφορικού συστήματος Myschool του ΥΠΠΕΘ (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό. Σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Γ2/7268/2-10-1995 εγκύκλιο του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ., τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα.
Σε  περίπτωση φοίτησης του μαθητή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, απαιτείται η υποβολή από τον γονέα-κηδεμόνα σχετικής αίτησης, η οποία θα δοθεί προς συμπλήρωση από το σχολείο και η προσκόμιση βεβαίωσης εργασίας ή κάρτας ανεργίας και των δύο γονέων .
                                                                                                                           Η  Διευθύντρια του Σχολείου
                                                                                                                               Δασκαλοπούλου Γεωργία

Υ.Γ Χρήσιμα έγγραφα.

(δεξι κλικ "Αποθήκευση συνδεδεμένου περιεχομένου ως")